W niedzielę, 22 marca, w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu przeżywaliśmy obrzędy ustanowienia lektorów, akolitów oraz przyjęcia do grona kandydatów do diakonatu i prezbiteratu. Wydarzenie odbywało się w ramach trzech wspólnot: Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń oraz Sług Ducha Pocieszyciela.


Eucharystii przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś, który do przyjmujących posługi w homilii zwrócił się takimi słowami: “Byliście już pod Synajem? Widzieliście tego Boga, który zapala i nie niszczy? Przeszliście już z Bogiem na ty? Znasz to imię, które brzmi Jezus? Znasz to imię, które brzmi Abba? Przeżyliście już to, że Bóg jest miłosierny? Wiecie, że Jego obecność wszystko zmienia? Usłyszeliście Jego jakąś obietnicę? Jeśli nie, to nie wiem, czy was błogosławić! Nie chodzi o to, że odnajdujecie w sobie chęć zaangażowania się. Nie chodzi o to, że nie możecie patrzeć na zło, które się dzieje w świecie i w ogóle jesteście przyzwoitymi facetami. Musi chodzić o to, że spotkaliście Boga, który was tak zafascynował, i że tak was porwało to, co On chce zrobić z ludźmi, i że chcecie wpisać się w ten Jego plan i wejść w to Jego działanie – to jest to, co was pociąga!”

Do obrzędu ustanowienia lektorów przystąpili:

Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi:

1. Krystian Leśniewski z Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zduńskiej Woli – Karsznicach
2. Witold Łącki z Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rogowie
3. Piotr Oleszko z Parafii pw. Chrystusa Króla w Pabianicach
4. Tomasz Ubrych z Parafii pw. św. Małgorzaty i św. Augustyna w Witowie
5. Konrad Wadelski z Parafii pw. św. Tomasza Kantuaryjskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sulejowie
6. Carlos Angel Zaldiba Aguilera z Parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Łodzi

Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń:

7. Br. Rafał Kocur, Zgromadzenie Ducha Świętego, z Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bojanowie, Archidiecezja Poznańska
8. Michał Wodzicki z Parafii pw. św. Michała Archanioła w Warszawie, Archidiecezja Warszawska (dla Archidiecezji Łódzkiej)
9. Marek Czyżewski z Parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim, Diecezja Warszawsko-Praska (dla Diecezji Warszawsko – Praskiej)
10. Bartłomiej Fila z Parafii pw. Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu, Diecezja Tarnowska (dla Diecezji Tarnowskiej)
11. Marcin Skrzypek z Parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Krakowie, Archidiecezja Krakowska (dla Archidiecezji Łódzkiej)

Wspólnota Sług Ducha Pocieszyciela:


12. Br. Daniel od Trójcy Świętej, Wspólnota Sług Ducha Pocieszyciela, z Parafii pw. Matki Bożej Królowej Pokoju we Wrocławiu (Archidiecezja Wrocławska)

Do obrzędu ustanowienia akolitów przystąpił:
Br. Ozeasz od Zwiastowania, Wspólnota Sług Ducha Pocieszyciela, z Parafii pw. Świętej Rodziny w Lublinie, (Archidiecezja Lubelska)

Do obrzędu przyjęcia do grona kandydatów do diakonatu i prezbiteratu przystąpił:
Krzysztof Kasprzycki z Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej Trójcy w Czernichowie, Archidiecezja Krakowska (dla Archidiecezji Krakowskiej)

Więcej zdjęć z tego wydarzenia można zobaczyć tutaj: https://wsd.lodz.pl/lektorat-akolitat-admissio-marzec-2022/