W niedzielę 18 lutego br. w kościele parafialnym pw. św. Józefa w Łodzi przy ul. Farnej 12 odbyła się uroczysta Msza św., podczas której 13 alumnów z roczników III oraz IV przyjęło posługi lektoratu i akolitatu.
Eucharystii przewodniczył J. E. Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki. W swojej homilii pasterz Kościoła łódzkiego zaznaczył, iż misją każdej osoby, która podejmuje się zadań lektora i akolity, jest głoszenie Słowa, które staje się wydarzeniem.

Od tej pory nowo ustanowieni lektorzy są w sposób szczególny powołani do czytania Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym, dawania świadectwa życia tymże Słowem, zgłębiania go. Mogą ponadto błogosławić pola i maszyny rolnicze oraz pokarmy w Wielką Sobotę.
Akolici posłani są natomiast do służby kapłanom podczas celebracji Eucharystii. Mogą oni w niektórych sytuacjach udzielać Komunii św., dokonywać wystawienia Najświętszego Sakramentu (bez błogosławieństwa, które zarezerwowane jest diakonom, prezbiterom i biskupom), zanosić Najświętszy Sakrament osobom chorym, puryfikować naczynia liturgiczne. Ponadto w sposób szczególny powołani są do pełnienia niektórych innych funkcji w czasie liturgii.