W uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP – Patrona Kościoła Rzymskokatolickiego i Archidiecezji Łódzkiej w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi odbyły się uroczystości związane ze świętem Patrona Diecezji oraz zamknięciem obrad IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej. Eucharystii przewodniczył Arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki. W Eucharystii uczestniczyła również nasza wspólnota seminaryjna.

W homilii metropolita łódzki odwołując się dzisiejszej liturgii słowa powiedział – To jest Słowo wielkiej obietnicy. Jesteśmy ludźmi, który wraz z Józefem otrzymują wielką obietnicę. To jest obietnica, którą Bóg wcześniej złożył Abrahamowi i Dawidowi. To jest obietnica wielkiego potomstwa. To jest obietnica, że Józef będzie dziedzicem świata, że będzie ojcem wielu narodów.  Jest to obietnica nie tylko, co do ilości, ale i jakości tej ludzkiej wspólnoty, dla której tak, jak Abraham, jak Dawid, tak i Józef okaże się patronem. Ta wspólnota jest oddana słowem dom!  Dom, to znaczy rodzina. Dom, to nie jest banda, to nie jest parta polityczna, to nie jest zrzeszenie czy ugrupowanie ludzi. Dom, to wspólnota sióstr i braci, ludzi, którzy widzą w sobie krewnych. Ta obietnica jest wpisana w imię św. Józefa. Hebrajskie imię Józef oznacza, oby Bóg przymnożył – czego, kogo? Dzieci! Imię Józef jest pięknym życzeniem, oby Pan dodał ci wiele, wiele dzieci, do tego, które się urodziło. To jest obietnica wzrostu, odziedziczenia świata. – podkreślił kaznodzieja.

Po wyznaniu wiary obecni w świątyni modlili się – dziś w sposób szczególny – o pokój na świecie, o pokój na Ukrainie. Po wezwaniu modlitwy wiernych dotyczącym Ukrainy odśpiewano Suplikację.

Przed błogosławieństwem ksiądz arcybiskup wręczył Złote i Srebrne Krzyże Zasługi. Nagroda ta została ustanowiona 25 lat temu – 25 marca 1998 – dla uhonorowania osób zasłużonych dla Archidiecezji Łódzkiej. Od lat metropolita łódzki wręcza odznaczenia w uroczystość św. Józefa, patrona Archidiecezji Łódzkiej.

święty Józefie – patronie naszej Archidiecezji – módl się za nami!

Poniżej krótka fotorelacja z wydarzenia: