W czwartek – 3 listopada 2022 roku – klerycy 2 roku wzięli udział we Mszy Świętej w parafii Opatrzności Bożej i marszu pamięci pod pomnik Pękniętego Serca. Mszy Świętej przewodniczył i kazanie wygłosił Ksiądz Biskup Ireneusz Pękalski – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

W swojej homilii duchowny mówił o tym, że o człowieku zbawionym mówimy ze czuwał na straży sumienia. Każdy z nas uważa się za człowieka sumienia tylko wiele zależy od tego czy nasze sumienie jest dobrze ukształtowane, czy jest prawe.

„Uważajmy i czuwajmy nad naszym sumieniem, by były one prawe, bo to ostatecznie zaowocuje zbawieniem” – mówił kaznodzieja.

„Obóz na Przemysłowej” usytuowany został w łódzkim, odciętym od świata getcie i działał przez 25 miesięcy II Wojny Światowej. Dziennie przebywało w nim średnio tysiąc dzieci; w dniu wyzwolenia miasta (styczeń 1945) w zmarzniętych, drewnianych barakach znaleziono około 900 maluchów na skraju życia i śmierci. Był jedynym takim tworem na terenach zagarniętych przez III Rzeszę. Przywożono tu polskie dzieci – sieroty wojny, młodocianych łączników AK, dzieci działaczy podziemia antyhitlerowskiego i rodziców odmawiających podpisania Volkslisty. Były tu dzieci w wieku od niemowlęctwa do lat 16. Nazwa wzięła się od nazwy ulicy, którą dzieci spod plandek ciężarówek widziały po raz ostatni – Przemysłową wjeżdżały za bramy obozu.

Decyzją byłego Metropolity Łódzkiego (obecnie krakowskiego) ks. prof. Marka Jędraszewskiego rokrocznie każdy pierwszy czwartek w oktawie Wszystkich Świętych poświęcony jest utrwalaniu pamięci o małoletnich ofiarach łódzkiego obozu.


Galeria zdjęć